We wtorek, 26 stycznia 2016 r. w ramach projektu „Na własne konto” organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, uczniowie klas Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Szkotowie, odwiedzili nidzickich przedsiębiorców. Celem wyjazdu było poznanie lokalnego rynku pracy oraz funkcjonowania przedsiębiorstw.

Pierwszym punktem wycieczki, była wizyta w firmie KATKO, która jest znanym fińskim producentem szerokiej gamy rozłączników. Uczniowie mieli możliwość zwiedzenia hali produkcyjnej i podpatrzenia, jak wygląda proces montażu rozłączników bezpiecznikowych. Z zaciekawieniem słuchali pana Sebastiana Jastrzębowskiego, który oprowadzał grupę po zakładzie. Późnej młodzież zadawała pytania Dyrektorowi Generalnemu KATKO Poland, panu Markowi Gaździńskiemu. Opowiedział on w barwny i rzeczowy sposób o funkcjonowaniu firmy.

Następnym przystankiem była Piekarnia PSS Społem. Tutaj gimnazjaliści na własne oczy zobaczyli, jak powstaje chleb. Przewodnikiem po piekarni był pan Bogdan Sowiński. Dzięki niemu, młodzież poznała różne typy mąki oraz kolejne elementy powstania pieczywa. Atrakcją było samodzielne formowanie bułek z przygotowanego ciasta. Ciekawość uczniów wzbudziły maszyny piekarnicze i ogromne piece do wypieku chleba.

Punktem kulminacyjnym był wizyta w Banku Spółdzielczym w Nidzicy. Gimnazjaliści poznali historię rozwoju pieniądza, system zabezpieczeń banknotów, a także dowiedzieli się o tym, w jaki sposób mogą założyć własne konto.

Wizyty u lokalnych przedsiębiorców okazały się bardzo pouczające. Niemal każdy uczeń znalazł coś, co szczególnie go zainteresowało. Wszyscy wrócili do domu niezwykle zadowoleni.

Składamy serdeczne podziękowanie przedstawicielom KATKO Poland, Piekarni PSS Społem oraz Banku Spółdzielczego w Nidzicy za możliwość zorganizowania zajęć.

Piotr Sowiński

  GALERIA (ilość zdjęć 6):